Jump to content
Araştır
  • Diğer seçenekler ...
Sonuçları bul ...
Sonuçları bul ...
ozgurbay2

Myko serverların ömrü neden çok kısa?

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar, myko db editlemeye çalışan ve ileride bir myko server açmayı düşünen amatör bir arkadaşınız olarak sormak istiyorum: Myko server ömrü neden 1 ayı geçmiyor? Yapılan en büyük hatalar, oyuncuların bırakmasına neden olan hususlar nelerdir? Server ömrünü uzatmak ve user sayısını fazla tutmak için neler yapılmalı?

Güzel bir server buluyorum, ilk gün 2-3k user oluyor, ezik pksı zevkini alıyorum, item ve level kasıyorum ama 2 hafta sonra bir bakıyorum online user sayısı 100'ü geçmiyor ve server ölüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Admin

senin gibi ezik pksını sevenler topluluğu olsun, eski zorluğa gelemeyenler, sürü psikolojisine katılanlar bunlar hep aynı ortam içerisinde olduğu için ve saçma sapan sunucuların yeni algı yaratmaya çalışma çabaları yüzünden her şeyin boka sarması etkenleri var ve bu böyle devam eder gider
ezik pksı bitince gidenler
zor olduğu için çıkanlar
galeyana gelip çıkanlar
başka serverlara göç etmeleri vesaire
saçma bir düzen oluşmuş durumda o yüzden yapacak bir şey yok en fazla 2 ay tutarsın kalabalık şekilde

alternatif bir görüş açısı ile bakmak gerekirse kısa sürmesi sunucu sahiplerinin işine gelir ayrıca günümüzde parayla zevk alma yolları biraz tuzlu bir oyuna 100 200 tl yatırıp 1-2 ay zevk almak ideal gözüküyor tabi bana kalırsa isterdim resmi bir sunucu gibi yıllarca açık kalan sunucu sahibi olmak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Admin
Alıntı
senin gibi ezik pksını sevenler topluluğu olsun, eski zorluğa gelemeyenler, sürü psikolojisine katılanlar bunlar hep aynı ortam içerisinde olduğu için ve saçma sapan sunucuların yeni algı yaratmaya çalışma çabaları yüzünden her şeyin boka sarması etkenleri var ve bu böyle devam eder gider
ezik pksı bitince gidenler
zor olduğu için çıkanlar
galeyana gelip çıkanlar
başka serverlara göç etmeleri vesaire
saçma bir düzen oluşmuş durumda o yüzden yapacak bir şey yok en fazla 2 ay tutarsın kalabalık şekilde

alternatif bir görüş açısı ile bakmak gerekirse kısa sürmesi sunucu sahiplerinin işine gelir ayrıca günümüzde parayla zevk alma yolları biraz tuzlu bir oyuna 100 200 tl yatırıp 1-2 ay zevk almak ideal gözüküyor tabi bana kalırsa isterdim resmi bir sunucu gibi yıllarca açık kalan sunucu sahibi olmak

Ama sorsan eski Knight Online nerede o zamanları istiyoruz diye ağlıyorlar.
O zamanların aynısını yaparsın EXP kasmak çok zor premium ekleyin EXP premium olsun DC premium olsun drop alamıyoruz.
Eklersin ertesi gün gelir adam 1 günde 70 yada 80 olmuş bune amk böyle Server mı olur der.
Ben oyunda niye ömrümü çürüteyim Genie ekleyin yada hileyi serbest bırakın der yaparsın bu sefer biri çıkar Genie var hile var oyun oynanmıyor biz emek veriyoruz der.
Her ucu boklu değnek anasını satayım kimseye yaranamıyorsun.

İşin en basit yolu aslında kullanıcılar ile polemiğe fazla girmeyeceksin tadında bırakacaksın.
Nasıl eskiyi istiyorsa aynı eski zamanı yaşatacaksın GM gördüğünde olayın ciddiyeti olurdu lan GM gördüm diye resim çekerdin kırk yılın başı GM görürdün oyun içerisinde şimdi öyle mi para gelsin diye Server sahipleri olsun yetki verdikleri kişiler olsun kullanıcıya el ense çekiyor resmen oyunun bir anlamı kalmıyor.

Oyunu yine eskisi gibi yapacaksın götünden element uydurmayacaksın yeni şeyleri eklemeyeceksin sabit kalacak ama düzgün bir oyun sağlayacaksın ondan sonra konuşsunlar görelim diyeceğim ama yukarıdaki örneklerin aynısını yaşarsın çünkü o eskiyi isteyenlerin çoğu ya o eskide oynamamış abisinden dayısından duymuş büyüklerinden görmüş yada yeni tarz Serverların işleyişinden alışmamış götte don durmaz misali eskiyi anıp yeniyi istiyor.

Bu durumun asıl sorumlusu güncel Server sahipleri oluyor. Kullanıcısı olup biraz uzun süre oyunu ayakta tutabilen Server sahipleri kullanıcıların götünü kaldırmış yani yukarıdaki bahsettiğim el ense durumuna getirmiş. Kullanıcıyı para olarak görüyor bir diğer türü ise vur kaç yapan tayfa nasılsa milleti toplayayım reklamımı yapayım gelen gelsin oyun açıldıktan sonra gelen paraya bakıp oyuncularla ilgilenmiyor ve o sırada zaten yeni Server açma çabası içerisinde oluyor. Bu da oyunun a*ına koyuyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kimseyi memnun edemiyorsun sunucu açtığın zaman. Zor yapıyorsun oyun çok zor item level kasamıyoruz diyorlar, kolay yapıyorsun bu sefer hemen karakteri düzüp daha oyuna girmiyorlar. Ben şunu gördüm ki oyuncuları pek dinlemeyeceksin. Yapacaksın orta yollu birşeyler isteyen oynayacak istemeyen oynamayacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

biraz da dönemin ruhu ile ilgili sanırım, artık her şeye çok çabuk ulaşıldığı için kimse saatlerce level kasmak istemiyor, 1 saat cz apos troll yapıyoruz adamlar hemen sıkılıyor, çok zor server diyor kaçıyor. ama çabuk gelişen myko serverlarda da adam bi gecede 70 oluyor full item yapıyor, server 2. gününde myko gibi değil star wars gibi oluyor, shardlar raptorlar shelller havada uçuşuyor, ezik kalanlar da hemen bırakıveriyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Öncelikle Merhaba,

forum sitenize sonunda kayıt olabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Bu konuya gerçekten değer vererek yazmak istedim çünkü son iki aydır bu soru benimde aklıma geldi ve aslında çok önemsenmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.
Tekrar ******* oynamayalı baya oldu, belki son oynadığım vakit 9-10 sene öncesiydi. O zamanlar bu kadar ciddiye alıp çok fazla sunucu açan yoktu, belki oyuncu sayısı en fazla 100 kişiydi ve ne kadar sürdüğünü bile hatırlamıyorum. Sunucuların hepsi vasat haldeydi; birçok skill çalışmıyordu, sunucu dosyalarını değiştirebilenler yoktu, her sunucuyu açan internette dolaşan editörlerle bir yere kadar değiştirebiliyordu. Belli bir vakit geçtikten sonra bir arkadaşım haber verdi: “Oldschoolko diye yeni bir ******* sunucu açılmış, duydun mu?” Girdim baktım adamlar harbiden başarmışlar. İlk denediğim şey yazışma ve bilgi pencerelerinin köşelerinden tutup boyutlarını değiştirebiliyor muyum diye bakmıştım, dün gibi hatırlarım bu ufak özellik mesela benim önem verdiğim bir şeydi ve çok beğenimi kazanmıştı. Neyse arkadaşım oynamaya devam etti, bende okuluma ağırlık vermeyi tercih ettim falan derken evlendik, çocuklandık… Derler ya K.o. bırakılmaz, ara verilir diye 8 senelik bir aradan sonra aklıma tekrar geldi ve hangi sunucuyu Google’a sordum? Oldschoolko 😄 yani beynim o 8 sene önceki anı hiç aradan vakit geçmemiş gibi devam ettirtti…
Neyse konuya girmek gerekirse, burada şu an bahsedilen konu uzun yıllardır bildiğim kadarıyla ABD, Güney Kore, Japonya gibi sürekli gelişmekte olan ülkelerin iş ilanlarında geçen bir konu. Türkçesine çevirirsem mesleği oyun planlama anlamına gelir ama bunun çok çeşitleri var: “Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu planlama” gibi… 😄 Zannedersem Knight Online’da bu kategoriye girer ve bu planlama onlarca alana dağılır.
Mesela ilk Almanya’ya geldiğim vakitler direk boş kalmamak için Volkswagen firmasına girdim en altta en düşük maaşla direk kalite kontrol işine verdiler, tek yaptığım şey arabaların ön camını kontrol etmekti, çizik falan var mı diye, basit ama oda işin bir parçası ne kadar önemsiz gibi gözükse de… ki bu planlama işi direk arabanın mühendisliği oluyor.

Şu an bildiğim kadarıyla dünyanın en çok oynanan çevrimiçi oyunu World of Warcraft. Zannetmiyorum ki oyunun yapımcısı olan Blizzard Entertainment’da sadece oyun planlama için 100 kişiden az görevlisi olsun. Bu çok bir rakam değil adamlar 2013 yılından itibaren Holdinge terfi ettiler.

Her ucu boklu değnek diye bir ifade kullanılmış 😄 Aslında olay bence birilerine yaranmak da değil, sunucuyu kuran takımın yaptığı işten zevk ve gurur duyması çok önemli. Bu iş de tek başına aşılacak bir yol değil, takımca gayet güzel yerlere de varılabilir. Şimdi her zaman her yerde kendisini sürekli haklı gören, bir sürü fikri olan insan olacaktır, bu konunun sonu insanoğlu var olduğu sürece gelmeyecektir 😄
Anladığım kadarıyla, bazı kişiler yıllar sonra kendisini kod yazmak konusunda geliştirebilmiş, artık işin birçok kişi tarafından küçümsenen ama en az kod yazmak kadar önemli olan “oyun planlama” konusunda geliştirilmesi kalmış. Bu konuya da nasıl kod yazan arkadaşlar yıllarını verdiyse, planlama konusunda gelişmek isteyenlerde zamanını vermek zorunda. (Eğitim şart!)

Şu anda bulunduğum yerde küçük bir web tasarım firması işletiyorum. Eğer vaktim olursa bu konularla ilgili bulduğum birkaç tane ücretli İngilizce kurslar var, onları bitirip bu sektörde de ekmek yemenin hiçbir yanlışını görmüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Yeni Oluştur...