Jump to content
Araştır
  • Diğer seçenekler ...
Sonuçları bul ...
Sonuçları bul ...
KO Developers Platformuna Hoşgeldin!
PENTAGRAM

PENTAGRAM kimdir?

Önerilen Mesajlar

Merhabalar arkadaşlar;

Öncelikle ismim Mustafa, 24 yaşındayım. İzmir'de yaşıyorum. Bilgisayar mühendisiyim. Endüstriyel otomasyon ve kurumsal yazılım sistemleri üzerine çalışan bir firmanın kurucusu ve baş yazılımcısıyım. Yaklaşık 10 senedir programlama ile uğraşmaktayım. Aktif olarak C++, C# ve Java dillerini kullanıyorum. KODevelopers forumunun kurucu adminlerinden birisiyim.

Hobilerim arasında RPG oyunları, elektronik devre tasarımı, trekking ve reverse engineering bulunuyor. Tipik bir günümün minimum 14 saati bilgisayar başında, bu 14 saatin 10 saati programlama ile geçiyor. Bu zaman zarfında, konsantrasyonum yerinde ise aktif olarak uğraştığım proje neyse onla ilgileniyorum. Değilse, aklım nereye çekerse oraya gidiyorum. Karakteristik olarak düzenli bir insanım diyebilirim(uyku düzeni dahil değil). Düzensiz gördüğüm 20.000 satır kodu tereddüt etmeden silip baştan yazabilirim. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahibim, "ya en iyisini yapacaksın, ya hiç yapmayacaksın" mentalitesi ile yaşıyorum.

MMORPG'lere olan ilgim MU Online oynamam ile başladı. 2001 yılından 2006 yılına kadar arkadaş çevrem ile beraber psychic doom olarak bilinen 0.97b sürümünde oynardık. Günümüzün çoğu Lorencia'da(mu'nun moradonu) yabancılarla ticaret yapmaya çalışarak geçerdi. 2006 yıllarının ortalarına doğru ailevi sebeplerden ötürü başka bir şehire taşınmam gerekti, yeni arkadaş çevremde MU Online oynayan yoktu, herkes Knight OnLine ile kafayı bozmuş durumdaydı. Ben de, MU Online'ye veda edip, Knight OnLine'ye başladım.

Private server kavramı ile tanışmam 2007 dönemine denk geliyor. Leak edilen 1098 kaynak kodları ile açılan FrienzKO, paylaşılan derlenmiş 1098 server dosyaları ve 15xx WMKO diye adlandırılan çin menşeiili 1098 tabanlı script destekli dosyalar piyasadaydı o dönemler. Arkadaşlar arasında oynamak amaçlı ilk 1098 serverımı bu zamanda açmıştım. Her türlü hilenin mübah olduğu bu serverlarda, tbl edit, koxp vesaire ne ararsanız mevcuttu. Bende bu durumun bir nebze önüne geçebilmek amaçlı araştırma yaparken, 'delphi' dilinde kodlanmış bir anti-hile yazılımının kaynak kodlarına denk geldim. Delphi 7.0 Lite sürümünü bilgisayarıma kurduktan sonra, çok da farkında olmadan programlama dünyasına ilk adımımı atmış oldum. Daha önceden yazılmış olan kodu inceleyerek zamanla mantığını kavramaya başladığımı fark ettim. İlk etapta ufak çaplı radyo uygulaması, masaüstü arka plan değiştirici, winamp tarzı player stili programlar geliştirdim. Bu tarz programlar, Windows API'sini daha yakından tanımama yardımcı oldu. Bir yandan, knight online server geliştirme alanında da veritabanı düzenleme ve o dönem sonradan piyasaya düşen 1298 dosyaları çalıştırma çabalarım sürüyordu. (1298 dosyaları ilk piyasaya düştüğünde, bomboş bir veritabanı ile geliyordu, prosedürler vesaire yarım yamalak, herşey eksik.) Dosyaların paylaşılmasından 1-2 hafta(ve bu haftaların %90'ı loading ekranında yediğim kapat hataları ile geçti) sonra oyuna tam anlamı ile girmeyi başarmıştım. 1298 sürümü için elimizde kaynak kodun olmayışı, geliştirici kesimini kısıtlayan bir durumdu. Bu nedenden ötürü assembly diline merak sardım, ve ihtiyacım olan ufak çaplı düzenlemeleri mantık yordamı ile yaptım. (max level, seeking party gibi ufak çaplı değişiklikler). Bu dönemlerde evimde aktif internet bağlantısı olmadığından, sabahları internet kafelere gidip forumlarda geziyor, paylaşımları takip edip işe yarayacak materyali cd'ye yazdırıyor, eve geldiğimde inceliyordum. (cdler hala rafımda duruyor, içeriklerini bir ara konuya eklerim)

Uzun bir süre bu şekilde delphi ile proje geliştirmeye devam ettikten sonra, delphinin kaynak yetersizliğinden ötürü daha popüler olan C# dilinde devam etmeye karar verdim. 2010 yılında kendi sunucu uygulamalarımı geliştirmeye başladım ve C++ ile tanıştım. O gün bu gündür Türkçe'den daha çok C++ konuşuyorum desem, yeridir. Takıntı derecesinde C++ diline düşkünüm.

2012 yılında bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandım ve üniversite hayatına başladım. Üniversite hayatımda okula çok uğradığım söylenemez. Vize dönemlerinde hangi diziyi izlesem, final dönemlerinde hangi oyunu oynasam modundaydım. Okuldan çok kişiyi mezun ettim, sayısız bitirme projesine imza attım, nice projelerin arka planındaki isim ben oldum. Bir nevi şehir efsanesi gibiydim okulda. Derslere çok katılmazdım, bu sebepten ötürü okulu bıraktığımı düşünenler bile oluyordu ara ara, sınav dönemlerinde ortalamayı yukarı çekerek hatırlatıyordum bende kendimi. :F 2017/şubat ayında 3.44/4.00 ortalama ile mezun oldum.(hayır okulu uzatmadım, okul hazırlık dahil 5 sene)

Knight OnLine ile uzun bir geçmişim var, dolayısıyla yarattığım projelerin bir kısmı da KO ile alakalı. Clientless, koxp, sunucu programları, client eklentileri, editörler, importer programları, anti-hile, güvenlik sürücüleri ve daha aklıma gelmeyen zilyon tane şey yazmışımdır. Bunun haricinde profesyonel kariyerimde otomasyon sistemlerinin gömülü yazılımlarının kodlanması, ağ altyapısı için iletişim protokollerinin tasarlanması ve merkezi sistem sunucuları için yüksek performanslı, ölçeklenebilir sunucu uygulamalarının hazırlanması, kurumsal müşteriler için işletmeye yönelik yönetim yazılımlarının hazırlanması ile uğraşıyorum. Halihazırda ise, şirket işlerinden vakit buldukça kişisel olarak geliştirdiğim v1534 projem ile ve forum ile uğraşıyorum.

Bu forum olayları nereden çıktı, sizlere biraz da bundan bahsedeyim. Az çok bu piyasanın içinde olan insanlar, diğer alternatif forumların nasıl ticaret yuvasına ve çöplüğe dönüştüğünü fark etmiştir. Hiçbir bilgi paylaşımı bulunmayan bu rant yuvalarının içerisinde birileri ile sohbet edebilmek, yardımlaşabilmek mümkün dahi değil. Bunun yanı sıra, ortalıkta dolaşan dosyalar ile 'VIP üyeliğe özel' adı altında insanları dolandırıyorlar. Bu sebepten ötürü, camiada oluşan bu yamuğu düzeltebilmek, ve boşluğu doldurmak adına dört arkadaş bu forumu kurmaya karar verdik.

Bu forumda VIP üyelik yok, haksız rütbeler, özel paylaşımlar yok. Bu yolda edindiğim bütün tecrübeleri KODevelopers çatısı altında sizlerle paylaşmak yegane amacım. Knight OnLine PvP sektörünü KODevelopers ailesi olarak hep birlikte ayakta tutacağımıza eminim.

Hep beraber daha iyi yerlere gelmek dileği ile; esen kalın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Alıntı
m.o şu clientless için örnekler veya video yada ss alabiliriz :D // o konulara merakım çok xd

Tabiki, arşivden bulabildiklerimi çıkarttım :)

Yazalı çook uzun zaman oluyor C# ile yazmıştım o zamanlar. En az 4 senesi var :)

Spoiler

2014_3_8_20_37_7.jpg
1506200_437310509730865_787716807_o.jpg
ff.png
IMG_02032014_195945.png
IMG_02032014_200029.png
IMG_06012014_222850.png
IMG_06012014_223400.png
IMG_06012014_235133.png
IMG_31122013_210445.png
IMG_31122013_210330.png
Untitled.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Admin

pvp ortamında mustafa gibi kişiliği ve karakteri daha düzgün, oturmuş bir insan tanımadım.
hayatta mustafaya benzer başka bir insan daha tanıyabileceğimi sanmıyorum belki milyonda bir denk gelir

diğer arkadaşlarımda pırlanta gibi tertemiz insanlar

allah yolunu açık etsin

mijkar.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Yeni Oluştur...