KO Developers

Go Back   KO Developers > KO Developers Gazinosu > Serbest KonularCevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 14 Haziran 2019, 12:41   #1 (permalink)
Bağımlı Üye

bytuku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


Üyelik tarihi: 23 Nisan 2018
Bulunduğu yer: BURSA
Mesajlar: 273[+]
Kredi Bakiyeniz: 5.917
Ettiği teşekkür sayısı: 4
12 Mesaja 63 Kez Teşekkür Aldı

Cool Türk Tasarımına Sahip 3D Yazıcı ABBAS'ın Yapımı

Günümüzde üç boyutlu yazıcılar yaygınlaşmaya başladı ve bu gitgide hız kazanarak devam etmekte. Öyle ön görülüyor ki 3 Boyutlu yazıcılar her eve girecek gibi herkesin kişisel bilgisayarının olması gibi herkesin kişisel 3 Boyutlu yazıcısı olabilir ve bu pek de sanılanın aksine zor değil.Yazımda Fatih Bölük tarafından tasarlanan 3 boyutlu yazıcının yapımını sizinle paylaşacağım ve sizde bunu evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER
ŞASE MALZEMELERİ
20×20 Sigma profil 39cm 2 adet
20×20 Sigma profil 35cm 2 adet
20×20 Sigma profil 32cm 3 adet
M8mm İndiksiyonlu mil 42cm 4 adet (M: Metrik)
M8 İndüksiyonlu mil 37 cm 2 adet
M5 Gijon 33cm 2 adet (Gijon: Dişli mil)
M6x40 Alyan civata 6 adet
M6 Pul 6 adet
M4x10 Alyan civata 32 adet
M4x40 Alyan civata 2 adet
M4 Tırtıklı somun 32 adet
M4 Somun 4 adet
M4 Pul 32 adet
M3x40 Havşa civata 8 adet
M3x25 Havşa civata 5 adet
M3x20 Havşa civata da 1 adet
M3x10 Havşa civata 3 adet
M3x35 Alyan civata 2 adet
M3x25 Alyan civata 8 adet
M3x12 Alyan civata 6 adet
M3x10 Alyan civata 8 adet
M3 Fiberli somun 40 adet
M3 Pul 42 adet


HAREKET ELEMANLARI
Kasnak GT2, 16 diş, 2 adet
Kayış GT2, 2 metre
Esnek kaprin M5, 2 adet
Stepper motor (Nema 17) 5 adet
Lineer rulman sc modeli M8, 2 adet veya 4 adet
Lineer rulman lm modeli M8, 7 adet
MK8 Dişli 1 adet

DİĞER MALZEMELER
Endstop 3 adet
Power supply 12V 15A veya 20A
Mk3 Isıtıcı Tahta veya normal bir plaka
Arduino Mega 2560
Motor sürücü A4988 5 Adet
Ramps 1.4
3 Boyutlu yazıcı ile basılan parçalar [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bu parçaların hepsini 3-4 yerden toplamanız mümkün kolaylık olması açısından bu yerleri aşağıda belirtmekteyim.


Doğuş Kalıptan şase malzemeleri (1,2,3,4,5,11) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz
Bayrampaşa demirciler çarşısından şase malzemeleri (6,7,8,9,10,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23) diğer malzemeler (2) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] dan hareket elemanları (1,2,3,4) diğer malzemeler (4,5,6) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz.
Step motorların gelmesini beklemek istemiyorum derseniz. Karaköyde Keskinler motordan nema 17 motorları bulabilirsiniz.(Aternatif)
Ve tekraradan beklemek istemiyorum derseniz. Bayrampaşadaki İpek rulmandan diğer malzemeler başlığı altındaki (5,6) numaralı malzemeleri bulabilirsiniz. (Aternatif)
Kardeşim hiç uğraştırma beni diyorsanız eğer, Abbas 3D Yazıcı’nın bütün parçalarına Tridi Atölye‘den ulaşabilirsiniz.

ADRESLER;

Doğuş kalıp: Terazidere Mahallesi Çiftehavuzlar Caddesi Melihbey İş hanı No:36/6 Bayrampaşa / İSTANBUL Tel: (0212)480 0821
Demirciler Çarşısı: Terazidere Mahallesi Hastahane Yolu sokak Bayrampaşa / İSTANBUL
Keskinler motor: Erişteci Sok. Karaköy Pasajı No:9 D:12, Beyoğlu/ İstanbul – Avrupa Tel: (0212)249 0018
İpek Rulman: Terazidere Mahallesi Çiftehavuzlar Caddesi No: 3/3-E Bayrampaşa / İSTANBUL Tel (0554)592 3165 (Doğuş Kalıbın karşı çaprazında)

ŞASENİN KURULUMU
Şaseyi kurmaya başlamadan önce 3 boyutlu yazıcıdan basacağınız parçalardan 6.parçaya kadar basmış olmanızı tavsiye ederim.

İlk olarak 32 cm uzunluğunda olan profilleri iki ucundan 10 mm uzak olacak şekilde matkabın M6 ucu ile deliyoruz.Sonrasında 39 cm olan profilin iki ucunu ve 35 cm olan profilin tek ucunu ortasındaki kare yere 6 lık klavuz ile diş açıyoruz. Dişide açtıktan sonra profileri M6x40 lık civata ile birleştirebiliriz. Tırtıklı somun ve M4x10 luk civataları kullanarak aşağıdaki resme kadar olan süreye çok kolayca gelebilirsiniz.Z yönü profili yerleştirirken 3 boyutlu yazıcı parçası arka tarafa 6 cm uzaklıkta olacak.

Bu aşamada güç kaynağının ana kablolamasını yapabiliriz. Güç kaynağını harici olarak tutmak istemediğim için yanındaki vidalama yerlerini kullanaraktan şasenin sol arka tarafına montajladım tabi bunu bir ayağı çıkartarak yaptım. Yükseklik neredeyse aynı ama bu fark diğer ayaklarda somunu biraz döndürerek kapatılıyor.ELEKTRİK BAĞLANTILARININ YAPIMI


Bu aşamadan sonra Elektronik parçaları takmaya başlayabiliriz.


Resimde görmüş olduğunuz üzere extruder olarak E3D firmasının lite6‘yı seçmiş bulunmaktayım. 5 tane step motorumuz, arduino mega, ramps1.4 ve 4 adet motor sürücümüz var. Motor sürücümüzün motorlardan 1 adet az olmasının sebebi Z eksenine kullanılan 2 motoru 1 motor sürücü ile kontrol edecek olmamamız.Bağlantılarımızı yukarıdaki resimde gösterildiği gibi yapıyoruz. Abbas RepRap sitesi içindeki Prusa i3 baz alınarak yapıldığı için oraya da bakmanızda fayda var. Kablo bağlantılarını daha kapsamlı anlatımını Link‘e basarak ulaşabilirsiniz. Sayısız küçük problemle karşılaştıktan sonra son halimize yaklaşıyoruz.


Tablaları ben 5mm’lik pleksiglastan yapmayı tercih ettim. Tablaları yerleştirirken eğer iki rulman kullanacaksanız rulmanları çaprazlamasına yerleştiriniz ki sanki dört rulman kullanıyormuş gibi sağlam olsun, oynama olmasın veyahut direk 4 rulman kullanın. Tablaların tasarımlarına link yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Pleksiglas kesimini karaköyde tünel’in girişinin arkasında Birnur plekside yaptım. Tel:0212 292 1700

YAZILIMIN KONULMASI
Bu aşamada herşeyimiz tamam olması lazım. İş artık içine kod atmaya kaldı. Kodumuzu Marlin Firmware’in açık kaynaklı paylaşmış olduğu kodu kullanacağız. İndireceğiniz dosyaları link yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sağ sutunda Download ZIP’i tıklayarak hepsini birden almanızı tavsiye ederim. Bu kodu arduino’nun içine atarken arduino’nun kendi ara yüzününü kullanmamız gerekiyor. İndirme sayfasına gitmek için Arduino yazısına tıklamanız yeterli. Kodu çalıştırdığımızda birçok sekmeden oluştuğunu göreceksiniz.Yeni başlayan bizler için bu sekmelerden sadece Configuration.h sekmesi bizi ilgilendiriyor. Size bu dosyanın içinde yapacağımız değişiklikleri anlatacağım ama asıl yerden okumak isterseniz link yazısına tıklamanız o sayfaya gitmeniz için yeterli olucaktır.

Configuration dosyası içinde bizi ilk ” #define BAUDRATE 250000 ” yazılı satır karşılıyor burada ferkans’ı belirliyoruz. Bu frekans yazıcımızı çalıştırırken ki frekansımızla aynı olmalı. Sıradaki durağımız ise ” #define MOTHERBOARD BOARD_ULTIMAKER ” yazısını içren satır. Bu satırda hangi kartı kullandığımızı belirtiyoruz. Arduino mega ve Ramps 1.4 kullandığımız için ” BOARD_ULTIMAKER ” yazan yeri silip 33 yazıyoruz. 33 sayısı kullandığımız kartlar için tanımlanmış olduğu için yazıyoruz.

Sonrasında sıcaklık tanımlamalarına geliyoruz. Burada önemli olan sıcaklık ölçerimizi doğru tanımlamak E3D’nin sıcaklık ölçeri 5 numarasına tanımlanmış olduğu için ” #define TEMP_SENSOR_0 -1 ” yazan yerdeki -1’i 5 yapıyoruz birden fazla extruderımız ve ısıtıcı yatağımız olmadığı için diğerlerini 0 yapıyoruz. İlerleyen satırlar da minimum ve maksimum sıcaklık değerlerini belirliyorsunuz. Ben minimum olarak 1 Maksimum olarak ise 250 değerlerini girdim. Şimdi ise mekanik ayarlara gelmiş bulunuyoruz.

” #define INVERT_X_DIR true ” diye başlayan satırlarda motorumuzun yönünü tersliyoruz. Eğer motorumuz başlanğıç konumuna git dediğimizde ters tarafa gidiyorsa “true” yazan yere “false” yazarak motorun yönünü tersine çeviriyoruz. Bu ayarı motorları çalıştırarak ayarlamanız daha kolay olur. ilk denemede eliniz end switch’in üzerinde hazır vaziyette bekliyor olsun. Olur da ters tarafa giderse diye kendiniz basıp durdurursunuz. Kodun biraz daha ilerisinde başlangıç konumundan her eksen için ne kadar uzaklaşabileceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

Şimdi ise kod da en heyecanlı nokta olan hareket ayarları geldik. ” #define HOMING_FEEDRATE {50*60, 50*60, 50*60, 0} ” satırı ile başlayan ve ardından devam eden 3 satır hereket adımlarımızı belirleyeceğimiz yer. Değerlerin ilki x sonraki y diğeri z ve sonuncusu extruder motoru içindir. Burada hiçbir değişiklik yapmadan kodumuzu arduino’nun içine atalım. ve printerımızı çalıştıralım. Kodu arduinonun içine atarken iki şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Birincisi doğru board seçimi


İlk yüklemede bilgisayarınız bu port’a bağlı arduino boardınızı tanıyamayacak bunun için aygıt yöneticisine gidip arduino’yu kurmak için indirdiğiniz dosyanın içinden göstereceğiniz driver’ı kurmanız gerekmektedir. Bu işlem bir defaya mahsusustur ve çok kolay bir işlemdir korkmanıza gerek yok. Kodumuzu atrıktan sonra ilk hareketimizi verebiliriz. Printer’ımızı yönetmek için Repetier programını kullanıcağız. Programı indirme dosyalarına ulaşmak için link yazısına tıklayınız. Repetier programını görüntüsü aşağıdaki resimdeki gibidir.

Resimde görmüş olduğunuz kutu ve yuvarlak içine alınmış yerler bizim için önemli. Bu yerler bağlantı kurmanıza bir diğeri boundrate’inizi ayarlamanıza ki bu 250000 dir. Diğerleri ise motorlarınızı başlanğıç konumuna götürmenize yarar. Motorlara hareket vermeden önce eliniz end switch’lerde olsun ve sonrasında bir ekseni başlanğıç konumuna göndermeye basın. yanlış tarafa giden eksenin kod içinde false ise true, true ise false’a çevirin. Sonrasında ise printer’ımız söylenen uzaklığa doğru gidiyor mu diye kalibrasyon yapacağız.Aslında basit içler dışlar çarpımı. Bunun için kumpas ve ince uçlu keçe kaleminiz olsa iyi olur. Bir eksene istediğiniz uzaklığa gitmesini söyleyin sonra ne kadar gittiğini kumpas ile ölçüp yazın. formül şu Kod’a yazacağım değer = Kod’da yazan değer * Gitmesini söylediğim uzaklık / Aslında gidilen uzaklık. Misal; kodumda x ekseni için 78.7402 yazıyor ben 50mm git dedim 37mm gitti. Koduma yazacağım değer ise 78.7402×50/37 yani 104.4056’dır bu işlemi ne kadar çok ve doğru şekilde yaparsanız doğru sayıya o kadar yaklaşırsınız. Bunu 3 eksen ve birde extruder motoru için yapın. herseferinde kodu tekrardan atacaksınız. Bu arada arduino açık iken repetier bağlantı kuramaz. Herşeyi yeterince iyi yaptıysanız ve nozzle’ınızı tablaya yeterince yakın tutuysanız. ilk deneme baskınızı almanızın vaktidir. STL dosyalarının içinde calibration steps dosyası bu iş için ideal. Baskınız çok iyi çıktıktan sonra işte sizinde çok iyi bir yazıcınız oldu demektir.

Abbas 3d Yazıcımızın kablolarını kanallara gizledikten sonraki çok daha güzel bir görünüme sahip oldu. Resmi aşağıda;
İlk iki baskının çıktısı ise pek de kötü değil slicer ayarlarını biraz daha düzenlemeye gerek var sadece.

Yapmış olduğum Abbas 3 boyutlu printer’ın modeli ise aşağıdaki resimdeki gibidir.Çizimleri içeren dosyaya ulaşmak için :[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bütün dosyaları içinde barındıran dosyaya ulaşmak İÇİN :[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Buradan, kendi yazıcımı yapmamda 3D Baskı sponsoru olan 3Durak‘a teşekkür ederim. Fatih Bölük’e de böyle birşeyi bize kazandırdığı için teşekkür ederim. Yapım aşamasında bana yardımcı olan Burak Uz’a da teşekkür ederim. Sağlıcakla ve hoşçakalın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (2)

__________________

İmzalardaki resim ve linkleri görebilmeniz için mesaj sayınız 10 veya daha fazla olmalı. Şu anda 0 mesajınız var.

Konu bytuku tarafından (14 Haziran 2019 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.
bytuku isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Geçerli forum için yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
hep kapanan serverlerde oynamayı çok seven arkadaşlar emegine sahip cık 27 nisan beta 4 mayıs offica Tanıtımcı Server Tanıtımı 0 22 Nisan 2018 20:56
PK Server UYGUN FİYATA İNSTAGRAM AKTİF TÜRK TAKİPÇİLER DETAYLAR İÇERDE Tanıtımcı Server Tanıtımı 0 10 Şubat 2018 14:51
HomeKO KnightHomeko.net I Kalıcı yeni özelliklere sahip 1299 homeko I Official açılış=29 Aralık cuma 21.00 Tanıtımcı Server Tanıtımı 0 17 Aralık 2017 22:06
Türk milletinin yeniden doğuşu: 29 Ekim 1923 YigitHanSen Serbest Konular 0 29 Ekim 2017 00:44
Dolandırıcı : Doruk Şahin Türk Mewtwo Dolandırıcılar 0 17 Ağustos 2017 01:36


Forum Site Hakkında
vBulletin® tarafından desteklenmektedir Versiyon 3.8.4
Telif hakkı ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.

Sitemizdeki içerikler kopyalanmaya karşı DMCA ile korunmaktadır. DMCA.com Protection Status
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan kodevelopers.com Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. kodevelopers.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler için admin@kodevelopers.com Mail adresimiz üzerinden iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde kodevelopers.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatımız size dönüş yapacaktır.
© 2017 KO Developers ( by NERONLINEWORLD 2011/2013 )
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0